Mūzikas un dejas videoklipa idejas apraksts.
Latviešu skatuviskās tautas dejas videoklips, kurā 32 dejotāji izdejos Dagmāras Bārbales horeogrāfiju (deja ieguvusi pirmo vietu Jaunrades deju konkursā 2019. gada 26.janvārī Valmierā) pie Edgara Kārkla tautas dziesmas apdares “Skaista mana tēvu zeme”. Tā ir ornamentāla skatuves deja, kas tiks izdejota un mākslinieciski filmēta četros Latvijas novados. Šoreiz nevis uz skatuves, bet gan brīvā dabā, Kurzemē-Jūrkalnes stāvkrastā, Zemgalē- Zemgales pļavās, Vidzemē pie Ellītes klintīm un Latgalē pie Čertoka ezera uz koka platformas. Katrā vietā deja tiks izdejota attiecīgā novada etnogrāfiskajos tautas tērpos, tādējādi uzsverot katra novada individualitāti. Nobeiguma kadros dejotāji četru novadu tautas tērpos pulcēsies vienkopus, simbolizējot mūsu tēvu zemes daudzveidību, kopību un spēku.
Mākslinieciskā puse.
Kadri tiks uzņemti ar drona palīdzību un divām kamerām. Videoklipa ievada daļā tiks rādīti smalki tuvplāni, kas izcels katra novada tautastērpa detaļu (Kurzemes sleņģene, Vidzemes saktas stikliņš, Zemgales vainaga pērlīte, Latgales puiša kaklautiņš). Ar katru nākamo mūzikas daļu kadrējumā kļūst saprotamāka dejas kustība, tas nozīmē-ienāk vairāki vidējplāni un kopplāni. Uz dejas beigām redzami drona kadri, kuros ne tikai ieraugam dejas ornamentus no putna lidojuma, bet arī vidi, kurā atrodas dejotāji. Šīs dejas un mūzikas videoklips būs interesants ar kadru pārejām. Ar kadru pārejām mainīsies vide un tautastērpi, taču dejotāji turpinās iesākto dejas kustību. Noslēgumā visi četri novadi (to skatītājs sapratīs pēc tautastērpiem) apvienosies vienā kopīgā dejas kustībā Jūrkalnes stāvkrastā. Šādi radot skatītājam patriotisma, kopības sajūtu un sajūtu, ka šai mūsu mazajai zemītei “mūžam būs- būt!”
Videoklipa mērķis.
Videoklips būs kā atgādinājums sabiedrībai par mūsu tautas bagātīgajiem novadiem, novadu tautas tērpiem un daudzveidīgajiem dejas ornamentiem.Mērķis ir popularizēt mūsu kultūras jaunrades un vēsturisko vērtību Latvijā un ārpus Latvijas robežām, izmantojot audio vizuālu platformu.
Nepieciešamības pamatojums.
Latviešu skatuviskās dejas robežu paplašināšana un tās popularizēšana. Izvedot skatuvisko deju dabā, tā iegūst citu nozīmi. Savienojumā ar četrām dabas stihijām - zeme, ūdens, vējš, uguns, deja un kustība, kas nenoliedzami iedvesmojas tautas mūzikas pamatīgumā, iegūst to spēku, kas uz skatuves nav atrodams. Jaunas auditorijas piesaistīšana latviešu skatuviskajai tautas dejai. Vēlamies parādīt skatuviskās tautas dejas dažādību un, izmantojot audio vizuālu platformu, ceram piesaistīt to sabiedrības daļu, kas ikdienā par šo nozari neinteresējas.Tautas tērpu popularizēšana, iepazīstināšana ar katra tautastērpa daudzveidību un piederību novadiem.
Projekta nolūks.
Ar videoklipu gribam popularizēt mūsu tautas tradīcijas, jaunrades un vēsturiskās pērles - dabu, tautastērpus, deju un tautas mūziku.Saglabāt latviešu kultūras vērtības.Veicināt latviešu kultūras darbinieku jaunradi
Informācija par paredzamajiem rezultātiem, ko plānots sasniegt, īstenojot projektu.
Tiks veicināta diskusija par latviešu skatuviskās dejas iespējamajiem attīstības virzieniem digitālajā sfērā gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Piesaistīta jauna mērķauditorija dejas mākslai. Tiks sniegts iedrošinājums parādīt vēsturisko jaunā redzējumā, mūsdienīgākā versijā.
Projekta veicēji.
Eleonora Stabiņa- 4.kursa studente audio vizuālajā mediju mākslā ar novirzienu kino un televīzijas producente, pievienota video darba autore. RTU Tda "Vektors" - Deju kolektīvs,viens no vadošajiem, pieredzes bagātākajiem tautas deju ansambļiem Latvijā, kas jau 60 gadu daudzina labāko no latviešu skatuviskās tautas dejas.
Video realizēšanas plāns.
Scenārija izveide 2019. gada Marts
Filmēšanas paredzētie datumi ir 27. Aprīlis, 4. un 5. Maijs 2019. gads.
Pēcapstrādei tiks dotas 3 nedēļas pēc uzņemtā video faila.
Publicitāte tiek plānota uz Vasaras saulgriežiem.