Fotogrāmata ”Stikla Strenči”
ir tapusi no unikāla laikmeta dokumenta– no Strenču fotodarbnīcas arhīva stikla platēm, kas glabājas Latvijas Fotogrāfijas muzejā.
Pasaulē atzītais fotogrāfijas kritiķis Jorgs Kolbergs (Jörg Colberg) žurnālā “Conscientious Photography Magazine” raksta: “Par vienu esmu pilnīgi drošs: ikreiz, kad būšu vīlies fotopasaulē [..], varēšu uzmeklēt šo grāmatu un paraudzīties attēlos, kas man atgādinās, cik burvīga un priecīga spēj būt fotogrāfija. Patiešām – tik lielisku fotogrāmatu nebiju redzējis sen”.
Grāmatu veido starpkaru perioda attēli, kas parāda Strenču iedzīvotāju kopienas ikdienas un svētku mirkļus.
Darbnīcas dibinātāja Dāvja Spundes un viņa radošās darbības turpinātāju – Kraukļu ģimenes pārstāvju – fotouzņēmumi stāsta par nācijas veidošanās laiku un tehnisko progresu, kas provincē strauji mainīja dzīvesveidu.
Grāmatā iekļauti 86 attēli, 200 lappušu biezajā albumā attēli skatāmi 48x33 cm izmērā, kas šajos attēlos ļauj saskatīt ikvienu detaļu – stikla negatīvu tehnoloģija padara iespējamu neticami augstu detalizāciju.
Pie izdevuma strādājuši redaktors Vladimirs Svetlovs, sastādītāja Anna Volkova, vēsturnieks Kirils Kobrins un dizainers Aleksejs Muraško. Pateicoties grāmatas veidotāju komandai, “Stikla Strenči”, vienlaikus palikdama vēstures dokuments, demonstrē laikmetīgu skatījumu uz arhīva fotogrāfiju. “Tolaiku nākotnē vērstais vecmeistaru skatiens saskatīja vienu, bet tagad tas krustojas ar mūsu skatienu, kas apguvis jau vēlāk izstrādāto fotovalodu un ko stipri ietekmējusi kinomāksla,” – priekšvārdā raksta Anna Volkova. ”Stikla Strenči” – tas ir stāsts par to, kā šie ļaudis varēja dzīvot, nevis par to, kā dzīvoja.
Grāmata “Stikla Strenči” ir nozīmīgs izdevums arī starptautiskā kontekstā – šī ir, iespējams, labākā no zināmajām starpkaru Eiropas dzīves vizuālajām dokumentācijām. 1920. un 1930. gados Strenču pilsētas populācija bija mērāma dažos tūkstošos – kā vēsturnieks Kirils Kobrins aprēķinājis savā esejā, kas publicēta “Stikla Strenču” pēcvārdā, katram Strenču iedzīvotājam bijusi iespēja tikt nofotografētam vairākkārt.
Pirmais ”Stikla Strenču” izdevums klajā tika laists 2019. gada novembrī, un 500 eksemplāru tirāža tika izpārdota nepilnu 2 mēnešu laikā. Ar Projetku bankas atbalstu vēlamies nodrukāt grāmatas otro metienu, lai to padarītu pieejamu plašākam interesentu lokam un sabiedrībai.
Žurnāla “Foto kvartāls” aptaujā par 2019. gada atklājumiem fotogrāfijā “Stikla Strenčus” nosaukuši vairāki mākslas jomas eksperti.
Solvita Krese, LLMC vadītāja: “Pārsteidzoši aizraujošs fotostāsts, ko veido prasmīgi atlasīta vēsturisko fotogrāfiju dramaturģija.”
Inese Baranovska, DMDM vadītāja: “Par Dāvja Spundes un viņa skolnieku unikālo negatīvu kolekciju zināju jau sen. Kāda projekta sakarā muzeja kolēģi laipni iepazīstināja ar jau apstrādāto daļu, bet izdevums “Stikla Strenči” šo mūsu brīnišķīgo kultūrvēsturisko mantojumu atklāj jaunā gaismā. Augstu vērtēju grāmatas konceptu, formātu un iejūtīgo attēlu atlasi (Anna Volkova, Vladimirs Svetlovs), grafiskā dizanera darbu (Aleksejs Muraško) un Kirila Kobrina pēcvārdu.”
Arnis Balčus, fotogrāfs un FK redaktors: “… šī ir tā retā reize, kad viss izdarīts lieliski – izcils dizains, laba atlase un secīgums, skatīties šo grāmatu patiešām ir bauda.”
Grāmata ieguvusi balvu Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas konkursā “Zelta ābele” kā labākais mākslas izdevums un ir izvirzīta “Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards” 2020. gada labākās fotogrāmatas titulam. Šai nominācijai atlasītas 10 labākās fotogrāmatas no visas pasaules.
Ar jūsu atbalstu ceram klajā laist “Stikla Strenču“ otro izdevumu. Projektā savāktie līdzekļi tiks izmantoti daļējai tipogrāfijas izmaksu segšanai.
Pateicamies par atbalstu, tostarp arī par dalīšanos ar ziņu sociālajos tīklos.
Attēls “karnevāls” kas nav atlasīts grāmatai, bet ir iespējams to dabūt ka atsevišķu izdruku kopā ar grāmatu.