Logo icon

Apjoz Spēkozolu birzi!

Kategorija Tūrisms, apkaime: Vidriži, Limbaži Municipality, autors: Ivars Šmits


Spēkozolu pārgājiena maršrutā dēstīta jauna trejdeviņu Spēkozolu birzs. Lai mazos ozolus neapgrauztu zvēri un tie augtu diži, jāapjož žogs!

425€  līdz šim no   3,500€
425€  /   3,500€
0 Sekundes atlikušas

425€ (12%)

13 ieguldītāji

0 Sekundes atlikušas

Šis projekts nesasniedza nepieciešamo mērķi 3,500€ līdz Jūlijs 19, 2015 un tādēļ netika finansēts
balsot0

Latvija - spēkozolu zeme

Latviju mīlēt mums palīdz varenie ozoli, jo viņi ir mūsu simboli, viņi ir mūsu iedvesmas un spēka devēji – mūsu spēkozoli! Lielie ozoli pušķo Latviju. Latviešu savpatnība ir lielā koku mīlestība. Šī mīlestība jau no seniem laikiem saudzē simtgadīgos ozolus, kuri Latvijā ir simtreiz vairāk nekā citviet Eiropā. Ozoli ir mūsu svētākie koki. Mūsu senči ozolu birzīs daudzināja Dievu, noturēja dzimtu svinības un godus, sanāca, lai pieņemtu būtiskus lēmumus. Piepildītai nākotnei mums ir vajadzīgas jaunas ozolu birzis!

Image title

Spēkozolu birzs dzimšana

Turpinot mūsu senču tradīcijas, veidot harmonisku pasauli ap sevi, nolēmām savas dzimtas Medņu viensētas 200 gadskārtā, atstāt kultūras un dabas mantojumu, paliekošu skaistumu nākamajām paaudzēm un vienā no tīrumiem, iestādīt jaunu ozolu audzi Spēkozolu birzi. Pēc skaistas līgošanas, 2011. gada Jāņu dienā radu, draugu, skautu un gaidu pulkā uzsākām stādīšanu ar pirmajiem devieņiem ozoliem. Savā kāzu dienā 2011. gada augustā vienu ozolu iestādīja mūsu draugi, bet 2012. gada pavasarī kopā ar saviem kolēģiem iestādīju vēl astoņus ozolus. Trešajā pavasarī 2013. gadā, kopā ar tēti iestādījām vēl deviņus ozolus, noslēdzot Spēkozolu birzs stādīšanu.

Image title Image title

Image title

Trejdeviņi ozoli Saules gadskārtu staros

Jaunajā Spēkozolu birzī ir latviešiem īpašs skaits ozolu - trejdeviņi. Tas simbolizē turpinājumu, pasaules uzbūves formulu, kurai nav ne sākuma, ne beigu. Īpašu Spēkozolu birzi padara tās izvietojums uz seno svētvietu Dienvidamerikas Inku Maču Pikču un Senbaltu Pokaiņu savienojošās DR ass pagarinājuma, kas šķērso Vidrižu pagastu. Šis interesantais ģeogrāfiski mitoloģiskais fakts atklājās lasot senatnes pētnieka Ivara Vīka grāmatu Mūsu dižā senatne. Jaunās birzs ozolu izvietojums simboliskā saules staru veidā ir pieskaņots šai DR asij, kā arī D un DA debess pušu virzieniem, jēņiem. DR mūsu senčiem, kas dzīvoja pēc saules rita gadskārtām, bija nozīmīgs virziens. Tieši DR ziemas saulgriežos, gada īsākajā dienā noriet Saule, pēc tam uzsākdama jaunu gaismas ceļu Pasaules kalnā.

Image title

Žogam jāsargā jaunie ozoli

Spēkozolu birzs veidojas par par dižu vietu, paliekošu skaistumu, kur atpūsties, noturēt Saules gadskārtu rituālus, sakārtot domas, nomierināt prātu un uzrunāt Dievu. Nākamajos gados esmu apņēmies kopt jaunos ozolus un sargāt tos no meža zvēriem, lai tie ieaug spēcīgi un skaisti. Tieši meža zvēru vēlme apgrauzt jaunos ozolus ir pamats idejai apjozt Spēkozolu birzi ar 308m garu žogu, ar vārtiem cilvēku un traktora ar pļaujmašīnu iekļūšanai Spēkozolu birzī. Žogam jaunie ozoli jāsargā 15-20 gadus, kamēr tie būs pietiekami nobrieduši. Konkursā par žoga izbūvi uzvarēja uzņēmums DN Sistēmas ar Latvijā ražotu žogu un vārtiem.

Spēkozolu birzs pieejama ikvienam

Spēkozolu birzs ir pieejama ikvienam interesentam, tā ir iekļauta Spēkozolu pārgājiena maršrutā, Vidrižu pagasta plānā, kā nākotnes kultūrvēsturisks objekts, kā arī ir viens no Pasaules skautu kustības (WOSM) Messengers of Peace skautu labo darbu projektiem.

Image title

Ivars Šmits

Par Ivars Šmits

Vadītājs, āra dzīves baudītājs, latviskās dzīvesziņas izzinātājs, ceļotājs, skauts un Spēkozola dibinātājs.

Uzdod jautājumu