Logo icon

Ābolis

Kategorija Kulinārija, apkaime: Gaisma, Vecumnieki Municipality, autors: Kārlis Ulmanis


Man ir sapnis dzīvot laukos un ražot pārtiku. Iesākumā no vecā ābeļdārza. Lai to īstenotu, vajag rīkus - spiedi un smalcinātāju.

1,168€  līdz šim no   1,065€
1,168€  /   1,065€
0 Sekundes atlikušas

1,168€ (109%)

60 ieguldītāji

0 Sekundes atlikušas

Šis projekts bija veiksmīgs un tika finansēts Augusts 28, 2015
balsot0

Lai sāktu es plānoju iegādāties šādu smalcinātāju un sulas spiedi.

Smalcinātājs AM-1 - 775 EUR Smalcinātājs AM-1 - 775 EUR

Spiede 20 litri ar hidrauliku - 290 EUR Spiede 20 litri ar hidrauliku - 290 EUR

Pirms ābolu nonākšanas smalcinātājā un spiedē, tos nolasīsim. Talkā aicināšu draugus un radus. Varam aicināt arī Tevi - droši sazinies ar mani. Esmu uzbūvējis savam dārza traktorītim piekabi (kas redzama fonā), lai efektīvāk un ātrāk aizgādātu ābolus līdz spiestuvei. Pagājušo gadu man draugi aktīvi palīdzēja ābolu nolasīšanā un iekārtu aizdošanā priekš sulas spiedes. Šogad es noteikti paļaušos arī uz šādu darba spēku, tikai iekārtas gribu savas. Bet, lai realizētu ieceres, esmu aizgājis no ikdienas algotā darba. Norit mājas pārplānošanas darbi, kurus veicu pats, lai pielāgotu to dzīvošanai, tāpēc lieki līdzekļi ļoti noderētu iekārtu iegādei. Sulas spiešanu un pildīšanai izmantošu garāžu, kuru jau sāku pielāgot šāda veida darbiem un prasībām no PVD, lai varētu šādās telpās darboties ar pārtiku.

Pagājušo gadu mēs izspiedām aptuveni 450 l sulas. Pagājušais gads vecajam ābeļdārzam nebija ražas gads. Šogad āboli ir krietni vairāk. Laiku arī paredzēts ir vēltīt vairāk lasīšanai un sulas spiešanai, tāpēc no 2 h vecā ābeļdārza ir paredzēts iegūt vismaz 2000 l sulas. Kad izdosies iekustināt šo projektu, sākšu strādāt pie veco ābeļu kopšanas ražības palielināšanai. Arboristu motorzāģis man jau ir un arī dažādi citi rokas zaru zāģi. Pagājušo gadu iegādājos speciāli ābeļdārzam pļaujamo dārza traktorīti. Ābeles var kopt visu cauru gadu. Ziemā - sakaltušos zarus. Pavasarī un vasarā - ūdenszaru un lieko zaru izgriešanas. Rudenī - ražas vākšanas un spiešanas. Patreiz iegūto iemaņu apgūšanai piedaloties dažādās lekcijās un semināros personīgās pieredzes gūšanai esmu apgriezis vienu savu ābeli. Rezultāts ir iespaidīgs un zari ir pilni ar āboliem. Tik jāsagaida vēl vasaras beigas, lai redzētu gala iznākumu. Taču arī pārējās ābeles ir ļoti ražīgas šogad. Āboli būs pietiekoši, lai pamatīgi nostrādinātu smalcinātāju un sulas spiedi.

Pēc izspiešanas sula tiktu sapildīta traukos. Mans sapnis ir pildīt to kartona traukos. Tādus es vēl neatrodu, tapēc iesākumā sula tiku pildīta stikla un plastmasas pudelēs (stikla pudeles cena - 0,36 centi (0,75 L) Tombeer.lv) . Korķējamais aparāts priekš stikla pudelēm mums jau ir. Esmu dizaineris ar 7 gadu pieredzi un izglītību, tapēc etiķešu dizainu sagatavošu pats. Iesākumā tā noteikti tiks piesieta ar striķīti uz pudeles kakliņa. Esmu izgājis bioloģiskās lauksaimniecības 5 dienu kursu. Esmu apguvis LLU dažādas mūžīzglītības programmas, tai skaitā augļukoku kopšanu un mājražošanu. Esmu izgājis minimālās higēnas prasības un paškontroli, lai varētu darboties ar pārtiku. Esmu arī reģistrēta pašnodarbināta persona un ir sanitārā grāmatiņa. Atliek tikai uzrakstīt iesniegumu PVD un gūt atbalstu no jums. Sapildītās sulas iesākumā piedāvāšu tirdziņos un uz pasūtījumu piegādi reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās. Kad reģistrēšu saimniecību un pieteikšos bio sertifikātam, ir iecere piedāvāt ābolu produkciju arī tiešās pirkšanas pulciņiem Rīgā. Līdz šim biju aktīvs tiešās pirkšanas pulciņa «Matērija» dalībnieks. Tirdziņos plānota arī degustācija, lai gūtu atsauksmes no klientiem par produktu tā pilnveidošanai un tirgus izpētei. Ir pieredze bijusi ar apģērbu zīmola «Ulmaņbikses» produkcijas tirgošanu dažādos tirdziņos, tai skaitā Kalnciema ielas tirdziņā.

Sulu spiešana un biezeņu gatavošana noteikti būs sezonas darbs un visu produkciju ir iecerēts realizēt uzreiz - svaigu. Pagrabs vēl jāuztaisa, bet uzglabāšanas iespējas ir maziem apjomiem. No nerealizētās sulas tiks darināts sidrs. Kad projekts nesīs peļņu tiks iegādātas arī saldētavas, lai varētu nodrošināt svaigu sulu arī ziemā un pavasarī. Pārējā laikā kopšu ābeļdārzu un turpināšu realizēt citas ieceres, lai iegādātos ābeļdārzu. Iesākumā 2h ar potenciālu iegādāties vēl 8h vecā ābeļdārza.

Stikla pudelē pildītā sulas cena provizoriski varētu būt 2,50 Euro.

Kārlis Ulmanis

Par Kārlis Ulmanis

Esmu dizainers, filozofs un sapņotājs ar neoficiālu sievu un diviem bērniem.

Uzdod jautājumu